Jubileusz 70-lecia

Jubileusz 70-lecia szkoły

 

Rok szkolny 2014/2015 będzie dla nas szczególnym czasem, ponieważ obchodzimy Jubileusz 70-lecia istnienia szkoły.

Zapraszamy byłych pracowników, absolwentów, rodziców i uczniów do aktywnego włączania się w zaplanowane działania. Szczegółowe informacje będziemy podawać na bieżąco.

Liczymy na Państwa pozytywny odzew!

 

Szanowni Państwo

 

W związku ze zbliżającym się 70-leciem naszej szkoły, zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą o wypożyczenie swoich pamiątek szkolnych.

Mogą to być:

 dyplomy, świadectwa, tarcze szkoły, fartuszki szkolne, puchary, medale, legitymacje, mundurek harcerski, tornister, piórnik, zeszyty, podręczniki, zdjęcia itp.

Wszystkie pamiątki prosimy przynosić do biblioteki szkolnej do końca marca 2015r. Każdą pamiątkę należy podpisać imieniem i nazwiskiem ofiarodawcy oraz klasą dziecka.

 W marcu w klasie 3b odbyło się interesujące spotkanie

z panem Jerzym Kordowieckim.

 

Pan Kordowiecki uczył historii oraz prowadził zajęcia techniczne w naszej szkole. Jego żona, pani Jadwiga Kordowiecka uczyła języka polskiego. Pan opowiadał nam ciekawe rzeczy o naszym mieście. Nadmienił o pożarach, które miały miejsce we wcześniejszych latach oraz o tym jak Świdwin wyglądał dawniej. Wspominał lata swojej pracy w ,, jedynce ‘’. Okazało się, że pan był wychowawcą mamy Julki Oleszkiewicz oraz mamy Wiktora  Perskiewicza, co nas mile zaskoczyło. Dowiedzieliśmy się o pasji naszego gościa, którą jest do dnia dzisiejszego modelarstwo. Wiemy z kronik naszej szkoły, że koło modelarskie pracujące pod jego kierunkiem sięgało po złote, srebrne, brązowe medale w zawodach o zasięgu ogólnopolskim.

Z zaciekawieniem obejrzeliśmy pamiątki, które przyniósł pan Kordowiecki. Zadawaliśmy pytania i okazało się, że czas spotkania dobiegł końca.

 Może dla niektórych z nas dzisiejsze spotkanie będzie początkiem przygody z modelarstwem…

 

 

Uczniowie klasy 3b z wychowawcą

Dorotą Sawicką oraz p. Agnieszką Perskiewicz
 Obrazy newsów: jubileusz_kordowiecki.png


,,Spotkanie z absolwentką SP 1’’

 

14 kwietnia tj. we wtorek na zajęciach g-w w klasie 6a gościła absolwentka naszej szkoły Pani Katarzyna Barna. Z wielkim zaangażowaniem opowiadała uczniom o tym, jak wyglądała i funkcjonowała szkoła w latach osiemdziesiątych. Pani Kasia przyniosła również ze sobą pamiątki w formie zdjęć oraz czasopism opisujących sukcesy koła modelarskiego, którego była uczestnikiem. Dzięki temu spotkaniu uczniowie z klasy 6a mieli możliwość pogłębienia wiedzy o swojej szkole. Serdecznie dziękujemy Pani Kasi za to, że przyjęła nasze zaproszenie.

Klas 6a z wychowawcą

 Obrazy newsów: jubileusz_barna_02.jpg

  

„JEDYNKA” we wspomnieniach.

Dnia 17-04-2015 dzieci oddziału „OB” odwiedziła pani A. Teresińska była V-ce dyrektor i nauczycielka języka polskiego w latach 70-tych. Pani Anna bardzo ciekawie opowiadała o szkole takiej, jakiej dzieci nie znały. O trudnych warunkach, w jakich przyszło im się uczyć i pracować.
Gość podkreślał, iż obecna szkoła bardzo jej się podoba.
Jubileusz to moment na wspomnienia, spotkania, refleksje tych co pamiętają, z tymi co dopiero uczą się pamiętać.
Wychowawca
Anna Masłowska

Obrazy newsów: jubileusz_teresinska_0b.jpg


KOCHAM MOJE MIASTECZKO POŁOŻONE NAD RZECZKĄ…..

O miasteczku, o nauce w „JEDYNCE”, o pracy w Jednostce Wojskowej opowiadał i wspominał gość oddziału „0B” mł. chor. Dariusz Pietrucik. W czasie spotkania dzieci miały okazję poszerzyć wiedze o samolotach, obejrzeć interesujące albumy z zakresu lotnictwa. Pan Pietrucik wspominając naukę w „Jedynce” przytaczał wiele ciekawych historii ze szkolnego życia. Mile wspominał nauczycieli i swoją klasę. Jako świdwinianin od początku swego życia jest związany z miastem, „Jedynką” i Jednostką Wojskową.
Zarówno dzieci jak i gość byli bardzo zadowoleni ze spotkania, a gromkie brawa dzieci były tego dowodem.
Wychowawca.
Anna Masłowska

Obrazy newsów: jubileusz_pietrucik_0b_01.jpg

 


 

Wizyta Pani Marii Wiewiórskiej z klasą 4b i 4c

W ramach obchodów Jubileuszu 70 – lecia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 dnia 26 marca 2015 r. uczniowie klas 4b i 4c spotkali się z PANIĄ Marią Wiewiórską. Pani Maria to jedna z pierwszych absolwentek naszej szkoły. Mury świdwińskiej Jedynki po raz pierwszy przekroczyła w kwietniu 1946 r. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądała ich szkoła tuz po wojnie. Uzyskali wiadomości o ówczesnym wyposażeniu sal lekcyjnych, kadrze pedagogicznej, a także panującej wśród uczniów i nauczycieli etykiecie. Pani Maria wielokrotnie podkreślała wielką rolę, jaką odgrywali tuż po wojnie nauczyciele oraz niebywały szacunek, którym byli obdarzani przez uczniów i rodziców. Z pewnością taka forma przekazania dzieciom historii naszej szkoły pozwoliła im zrozumie, jaki ogrom pracy został włożony przez wielu ludzi, aby świdwińska Jedynka wyglądała i funkcjonowała tak, jak teraz. Bardzo dziękujemy Pani Marii za wzruszającą opowieść o przeszłości naszej placówki. Dzięki bezinteresownemu wsparciu ze strony Pana Remigiusza Warcholskiego, który uwiecznił spotkanie poprzez nagranie, żywa lekcja historii w wykonaniu Pani Marii z pewnością będzie pamiątka dla kolejnych pokoleń naszych uczniów.

Oto wspomnienia Pani Marii Wiewiórskiej, udostępnione nam z okazji Jubileuszu:

Kwiecień 1946 r.

Pierwszy dzień w szkole. Mama zaprowadziła mnie do jedynej w Świdwinie szkoły. Był to budynek przy ul. Podwale k. Kościoła. W klasie było nas dużo w różnym wieku – od lat 7 do 18. Przez te 3 miesiące chodziłam do klasy I. Dzięki mojemu tacie umiałam trochę czytać uczył mnie tej sztuki w czasie transportu. Natomiast świat liczb był mi zupełnie obcy. Za to, dzięki moim rodzicom, umiałam się modlić i byłam bardzo dobra z religii. Przybory szkole zdobywali moi rodzice z ogromnym trudem. Pamiętam piękny ołówek, który z dumą przyniosłam do szkoły. Niestety gdzieś go zgubiłam. Wracając do domu zalewałam się łzami, nie tyle bałam się mamy, co żal mi było mojego ołówka. Do dziś pamiętam to wydarzenie.

Po wakacjach roku 1946 zaczęlismy chodzić do nowej szkoły. Przez wakacje budynek obecnej Jedynki wyremontowano i przystosowano do nauki. Z tego okresu (klasa II) pamiętam lekcje matematyki – były one dla mnie nielubianymi lekcjami. Przecież prawie wcale nie chodziłam do klasy I i stąd te zaległości. Pierwsza wywiadówka w mojej klasie i powrót mojej mamy z niej pamiętam do dziś – dwója z matematyki nie mogła ujść na sucho. Tutaj rodzic i nauczyciel mieli rację i nie było tłumaczenia. Efekt był taki, że do klasy III zdałam na samych piątkach. Można – można. Do szkoły często odprowadzał mnie mój tato. Po drodze zachodziliśmy do kościoła na krótką modlitwę, koło furtki szkoły całował mnie w czoło, a ja jego w rękę - task okazywało się szacunek rodzicom, dziadkom i innym starszym członkom rodziny. Nauczyciel był w naszej rodzinie niezwykle poważaną osobą. Moja nauczycielka przychodziła do nas po mleko - moja mama przed tą wizytą wietrzyła i sprzątała generalnie cały dom. Nie wolno było powiedzieć jednego złego słowa na swojego nauczyciela. Pamiętam takie zdarzenie - w czasie lekcji odwróciłam się do koleżanki siedzącej z tyłu - w tym czasie podeszła nauczycielka i klepnęła mnie klinijką po palcach. Bałam się, że mój kolega z ulicy doniesie ten fakt mojej mamie, więc go przekupiłam cukierkami.

Sala lekcyjna z moich czasów to trzy rzędy ławek podwójnych. Były one wymalowane na kolor ciemnej zieleni. Pulpity pochylone, a pod nimi schowki na różne rzeczy. Wymagano od nas siedzenia prostego z rękami założonymi do tyłu - w ten sposób dbano o nasze proste sylwetki. Nauczyciel siedział na podwyższeniu za katedrą, za którą była czarna tablica - jedyna pomoc naukowa. Ścisany pomalowane były na biało, a od połowy ciemnozieloną lamperią. Podłogi drewniane zaciągnięte czarnym smarowidłem, dzięki któremu w klasie się nie kurzyło. Ubikacje znajdowały suię po drugiej stronie ulicy - był to rząd odkrytych sedesów, pod którymi znajdowały się pojemniki z odchodami. do ubikacji chodziło sie w ostateczności.

Mimo tych niedogodności fajnie było chodzić do szkoły. Na przerwach graliśmy w klasy, wojnę. Korzystaliśmy z metalowych ogrodzeń - były to rury - na których przewijaliśmy się mimo zakazu nauczycieli. Tutaj przytrafiła mi sie przygoda - po którymś przewijaniou zaryłam nosem w piachu i się okaleczyłam. Bałam się wracać do domu, ale był to ostatni mój wyczyn na tym przyrządzie. Doskonałym miejscem na zabawę były też okoliczne gruzy - do szkoły od strony kościoła - przechodziło się przez gruzy, gdzie można było znaleźć różne ciekawostki i zabawić się w chowanego.

Mile wspominam moich kolegów z Domu Dziecka - byli to chłopcy z poczuciem humoru i odważnie stawiający się w obronie dziewcząt z naszej klasy. Szczególnie utkwił mi w pamięci rosły chłopak, którego nogi z trudem mieściły się pod ławką, więc jedną miał wysuniętą na środek sali. Nasza polonistka siedząc za katedrą od czasu do czasu pokrzykiwała "Łysiak schowaj to kopyto" i kopyto na chwilę lądowało pod ławką, aby zaraz znaleźć się znów na środku klasy.

Dzięki mojej podstawówce pokochałam naukę. Była najlepszą uczennicą. Potem ukończyłam liceum i studia medyczne. To kim jestem zawdzięczam moim rodzicom - prostym, niewykształconym ludziom i moim nauczycielom szczególnie ze świdwińskiej jedynki.

 


 

Klasa 4a gościła absolwenta naszej szkoły

W ramach obchodów Jubileuszu 70-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 do klasy 4a zawitał Pan Tomasz Ociepa, absolwent naszej szkoły. Nasz gość w bardzo ciekawy sposób opowiedział o tym, jak kiedyś wyglądała szkoła, w jaki sposób odbywały się zajęcia. Uczniowie naszej klasy z zainteresowaniem słuchali o ZHP, o zbiórkach harcerskich, obozach wędrownych i zdobywaniu sprawności. Pan Tomasz opowiedział nam także o swojej pracy ratującej życie dzieci w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Szczecinie. Bardzo dziękujemy naszemu gościowi za wizytę w naszej szkole.

Uczniowie klasy 4a z wychowawcą.

Obrazy newsów: jubileusz_4a_ociepa.jpg

 

Wizyta Pani Grażyny Wiszniewskiej w klasie 5a

24 marca 2015r. uczniowie klasy 5a gościli Panią Grażynę Wiszniewską, byłą nauczycielkę naszej szkoły.

Pani Grażyna niezwykle ciekawie opowiadała o tym, jak nasza szkoła wyglądała i funkcjonowała w latach 80-tych. Wszyscy z uwagą słuchali wspomnień naszego gościa i zadawali mnóstwo pytań. Na zakończenie spotkania Pani Grażyna przeprowadziła krótki konkurs wiedzy o Świdwinie. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, pozostali zaś uczniowie słodkie upominki.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Dziękujemy Pani Grażynie za wizytę w naszej klasie.

Uczniowie klasy 5a z wychowawcą

Obrazy newsów: jubileusz_5a_wiszniewska.jpgNiezapomniane spotkanie w klasie IIa

 

W środę tj. 25 marca gościliśmy w naszej klasie panią Grażynę Siwiec, która uczyła w naszej szkole w klasach I, II i III. Ulubionym przedmiotem naszego gościa była plastyka i technika. Pani Grażyna nie tylko opowiedziała o swojej pracy w tamtych latach, ale pokazała nam również jak zrobić ciekawe ozdoby wielkanocne. Na początku, żeby było łatwiej dostaliśmy gotowe szablony, potem wykonywaliśmy prace wg własnego pomysłu. Swoje wytwory umieściliśmy na klasowej wystawce. Na pamiątkę tego spotkania każdy z nas dostał od gościa kolorowy ołówek, „serwetkowego zająca” i słodycze. My podziękowaliśmy pani kwiatami i laurką.

Uczniowie klasy IIa z wychowawcą

Obrazy newsów: jubileusz_siwiec_02.jpg

 


Ciekawa lekcja historii

 

 

17 marca w klasie Ia i Ic oraz IIa i IIIa gościła pani Halina Rupp, była nauczycielka naszej szkoły. Pani Halina opowiadała o swojej pracy. Z sentymentem wspominała swoich uczniów

i pracę z drużyną zuchową. Mówiła, że wcześniej nasza szkoła nie była taka ładna jak jest obecnie, ale dużo się w niej działo.

Dzieci z zainteresowaniem oglądały kronikę szkolną i przyniesione przez gościa zdjęcia. Dzięki temu spotkaniu uczniowie rozszerzyli swoją wiedzę o szkole.

H. Michna i A. Kuzio

Obrazy newsów: jubileusz_rupp_01.jpg


 


Sportowe wspominki

 

W dniu 9 marca 2015r. w ramach Jubileuszu 70-lecia szkoły odbyło się spotkanie z Panią Sylwią Zdunek i Panią Anną Piechocką. Panie są absolwentkami naszej szkoły oraz reprezentantkami drużyny piłki ręcznej „ Zawisza”, która wywalczyła tytuł Mistrza Polski w piłce ręcznej szkół podstawowych. Uczniowie naszej szkoły zadawali mnóstwo pytań naszym gościom. Panie z dumą opowiadały o swoich sukcesach sportowych. Z dużym sentymentem wspominały swojego trenera Pana Tadeusza Jaworskiego. Opowiadały jak wyglądały treningi, zawody, zgrupowania i obozy sportowe. Mówiły o sympatycznej atmosferze jaka istniała w ich drużynie. Sport okazał się dla nich wielką pasją. Niektóre z pań pokochały piłkę ręczną tak mocno, iż w dalszym ciągu uprawiają tę dyscyplinę. Rozgrywają wspaniałe mecze jako drużyna oldbojek . Życzymy im wytrwałości i wspaniałej kondycji na długie lata.

Uczniowie i nauczyciele wychowania fizycznego.

Obrazy newsów: jubileusz_spotkania_w_f_04.jpg


Dzieci z grupy 0A gościły absolwentkę naszej szkoły

W dniu 12 marca 2015roku dzieci z grupy 0A gościli absolwentkę naszej szkoły panią Elżbietę Goździewską. Podczas spotkania poznały historię szkoły, wspomnienia i marzenia jej. Po wielu latach marzenia się spełniły, wróciła do tej szkoły , już jako nauczyciel wychowania przedszkolnego.

Dzieci wraz z paniami bardzo dziękują absolwentce naszej szkoły za wizytę i udzielenie wywiadu.

Obrazy newsów: jubileusz_0a_gozdziewska_01.jpg

 

 


 

Wspomnienia absolwentów naszej szkoły

W dniu 11 marca 2015 roku dzieci z grupy 0A i 0B gościli absolwentkę  naszej szkoły panią Katarzynę Kopacz. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji  na temat funkcjonowania szkoły w latach, gdy pani uczęszczała do niej. Pani Kasia Kopacz pokazała dzieciom pamiątkowe zdjęcia.

Dzieci wraz z paniami bardzo dziękują absolwentce naszej szkoły za wizytę i udzielenie wywiadu.

Obrazy newsów: jubileusz_0a_0b_kopacz_03.jpg

 


Poznajemy historię naszej szkoły

11 marca 2015 r. klasy Ib i Id spotkały się z p. Krystyną Zarembą, byłą nauczycielką i dyrektorką Publicznej Szkoły Podstawowej nr1 im. Orła Białego. Pani Krystyna Zaremba w bardzo ciekawy sposób przekazała dzieciom informacje o początkach szkoły, jej wyglądzie, lekcjach oraz warunkach w jakich się odbywały. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały historii związanej z wyborem szkolnego patrona oraz historii powstania hymnu szkolnego. Były ciekawe jak zachowywali się w tamtych czasach uczniowie, jakie oceny otrzymywali, czy lubili szkołę. Pytały również o to, czy dawni uczniowie utrzymują kontakt z p. Krystyną Zarembą.Dziękujemy p. Krystynie Zarembie za przybycie i przeprowadzenie wspaniałej lekcji o historii naszej szkoły.
Uczniowie wraz z wychowawczyniami G. Tyszkiewicz i M. Haraj

Obrazy newsów: jubileusz_70_1b_1d_01.jpg


 

Spotkanie z naszą Panią


W dniu 12 marca 2015r. uczniowie klasy 5 b w ramach obchodów Jubileuszu 70 - lecia naszej Szkoły spotkali się ze swoją wychowawczynią z klasy II p. Mirosławą Kalbarczyk. Pani Mirka opowiedziała nam o zmianach jakie zaszły w Szkole przez ostatnie lata, powspominała dawnych pedagogów, opowiedziała o tym w jakich warunkach uczyły się dzieci przed laty.
Na zakończenie odbył się krótki "Quiz wiedzy o Jedynce". Dobra odpowiedź była premiowana słodkim upominkiem.

Dziękujemy Pani Mirce za wizytę w naszej klasie.

Obrazy newsów: jubileusz_70_5b_01.jpg


Gościmy absolwentów Jedynki

 

W poniedziałek tj. 9 marca gościliśmy w klasie rodziców, którzy uczęszczali do naszej szkoły i są jej absolwentami.

Odwiedzili nas: panie Anna Gutowska i Agata Mokrzycka oraz pan Sławomir Mazurkiewicz. Przygotowaliśmy dla naszych rodziców gazetkę „Z kart historii naszej szkoły”. Rodzice wspominali swoich wychowawców i nauczycieli. opowiadali o tym jak wyglądała kiedyś szkoła, jakich przedmiotów się uczyli.

Pan S. Mazurkiewicz mówił, że szkoła wtedy nie była taka ładna i tak dobrze wyposażona jak dzisiaj. Nie przeszkadzało to jednak nikomu, panowała fajna atmosfera, uczniowie mieli zajęcia również poza szkołą.

Pani A. Gutowska pokazała nam pamiątkowe zdjęcia, świadectwa i swój pierwszy podręcznik – „Litery”.

Pani A. Mokrzycka opowiadała o swoich sukcesach sportowych, wyjazdach na zawody, mówiła również o tym, że w czasie remontu uczniowie uczęszczali do szkoły i mieli lekcje.

Rodzice z sentymentem szukali siebie w kronikach szkolnych. Na koniec poprosiliśmy tatę Kuby Mazurkiewicza, który przyszedł do nas w mundurze, by pokazał nam jak przebiega musztra wojskowa.

Uczniowie klasy II a z wychowawcą Haliną Michna

Obrazy newsów: jubileusz_70_2a_01.jpg

Obrazy newsów: jubileusz_70_2a_02.jpg


 

Ciekawa lekcja w 4a

W dniu 04 marca 2015r. uczniowie klasy 4a w ramach obchodów Jubileuszu 70 lecia naszej szkoły spotkali się z byłym nauczycielem panem Andrzejem Marcińczakiem. Nasz gość opowiadał nam jak kiedyś wyglądał budynek szkoły, w jaki sposób realizowane były zajęcia praktyczno-techniczne.

Wszyscy z zaciekawieniem słuchaliśmy o tym, że kiedyś na w/w zajęciach uczniowie przygotowywali posiłki, szyli, majsterkowali. Dziękujemy Panu Andrzejowi za wizytę w naszej klasie.

Uczniowie klasy 4a z wychowawcą.

Obrazy newsów: jubileusz_70_4a_01.jpg

W marcu w klasie 3b odbyło się interesujące spotkanie

z panem Jerzym Kordowieckim.

 

Pan Kordowiecki uczył historii oraz prowadził zajęcia techniczne                 w naszej szkole. Jego żona, pani Jadwiga Kordowiecka uczyła języka polskiego. Pan opowiadał nam ciekawe rzeczy o naszym mieście. Nadmienił o pożarach, które miały miejsce we wcześniejszych latach oraz o tym jak Świdwin wyglądał dawniej. Wspominał lata swojej pracy w ,, jedynce ‘’. Okazało się, że pan był wychowawcą mamy Julki Oleszkiewicz oraz mamy Wiktora  Perskiewicza,               co nas mile zaskoczyło. Dowiedzieliśmy się o pasji naszego gościa, którą jest       do dnia dzisiejszego modelarstwo. Wiemy z kronik naszej szkoły, że koło modelarskie pracujące pod jego kierunkiem sięgało po złote, srebrne, brązowe medale w zawodach o zasięgu ogólnopolskim.

Z zaciekawieniem obejrzeliśmy pamiątki, które przyniósł pan Kordowiecki. Zadawaliśmy pytania i okazało się, że czas spotkania dobiegł końca.

 Może dla niektórych z nas dzisiejsze spotkanie będzie początkiem przygody                  z modelarstwem…

 

 

Uczniowie klasy 3b z wychowawcą

Dorotą Sawicką oraz p. Agnieszką Perskiewicz