"Matematyczna Jedynka na start"
Data dodania: 01.10.2017 r.

Od października 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Orła Białego w ramach innowacji pedagogicznej realizowany będzie projekt „Matematyczna Jedynka  na start”. Jego adresatem są wszyscy uczniowie drugiego etapu edukacyjnego. Program zaś jest całkowicie finansowany przez Fundację mBanku w ramach konkursu grantowego „mPotęga”. Kwota, jaką na drodze konkursu udało się pozyskać dla naszej szkoły to 4305 złotych.

Główny cel projektu to jednak przekonanie naszych dzieci, że na pozór trudna i zawiła matematyka jest  wszechobecna w naszym życiu, a jej znajomość bez wątpienia ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Starając się zadbać  o atrakcyjność zajęć zaplanowano w formie turnieju klasowego sześć następujących działań:

• Matematyczne dyktando – październik 2017 rok
  • Parada matematyków – konkurs na przebranie matematyczne za słynnego matematyka – listopad 2017 rok
  • Reklama bryły – plakat lub filmik (dodatkowe punkty za reklamę w języku angielskim) – listopad 2017 rok
  • Szybciej, wyżej, dalej – sztafeta matematyczna – grudzień 2017 rok
  • Matematyczne orgiami – konkurs na ozdobę choinkową – grudzień 2017 rok

Wprowadzenie elementu rywalizacji, jakim jest forma turnieju międzyklasowego, w którym uczniowie za każdą konkurencję, będą otrzymywać określoną liczbę punktów, ma na celu zaktywizować ich, skłonić do kreatywności oraz doskonalić tak dziś pożądaną w społeczeństwie umiejętność pracy w grupie.  Aby jednak dać szansę na spróbowanie sił w matematycznych labiryntach każdemu uczniowi, liderami klas i osobami odpowiadającymi za wytypowanie reprezentantów do poszczególnych konkurencji uczyniliśmy wychowawców. To oni najlepiej znają  swoich podopiecznych i umieją ich zmotywować do działania.  Dla koordynatora bardzo ważne jest to, aby projekt znalazł jak największą grupę odbiorców. Za zaangażowanie wszystkich uczniów z danej klasy przyznawane będą więc dodatkowe punkty.

A jest o co walczyć, gdyż klasa, która zajmie I miejsce w ramach nagrody weźmie udział     w warsztatach OZOBOT, dzięki którym pozna świat programowania. Poza tym zwycięzcy uczniowie będą mogli zwiedzić podczas wyjazdu do Szczecina eksperymentarium Eureka jak również Muzeum Techniki i Komunikacji.

Warto także wspomnieć, iż działania prowadzone w Jedynce kierowane są nie tylko do uczniów. Ich adresatami są również rodzice i z myślą o nich przeprowadzone zostaną warsztaty  pt.: „Wspieranie dzieci  w pokonywaniu trudności w uczeniu się matematyki”.

Jako pasjonaci matematyki liczymy, że udział w projekcie pomnoży naszą radość  z dzielenia się doświadczeniami.

Autorką i koordynatorką projektu jest Magdalena Szydłowska.